Na co zwrócić uwagę przy optymalizacji sklepu internetowego?

Dodano: Sierpień 4, 2015

W tym artykule znajdziecie Państwo krótkie i zwięzłe informacje, na które należy zwrócić uwagę, gdy ma się własny sklep internetowy.

 1. Sklep powinien być dla użytkowników

  Buduj sklep z myślą o użytkownikach – to oni powinni czuć się w sklepie jak ryby w wodzie – dopiero potem pomyśl o wyszukiwarkach internetowych.

 2. Im prościej tym lepiej – wszystko powinno być jasne i zrozumiałe

  Nigdy nie wprowadzaj użytkowników w błąd – poproś o “przeklikanie” Twojego sklepu osobę, która nie jest weteranem zakupów w sklepach internetowych. Jeżeli coś dla niej jest nie do końca jasne – pomyśl jak to zmienić.

 3. Unikaj powielania tej samej treści – każda treść powinna być unikalna i wartościowa

  Zadbaj o unikalność opisów Twoich produktów – wiemy, że pisanie opisu do każdego produktu jest niesamowicie czasochłonne – jednak przynosi to ogromne korzyści – zarówno dla użytkowników, dla których Twoj sklep będzie wyjątkowy, jak i dla wyszukiwarek – dla których Twoj sklep też będzie wyjątkowy.

 4. Bądź uczciwy wobec wyszukiwarek internetowych – bez tego trudno o długotrwałe korzyści

  Pamiętaj, że twórcy wyszukiwarek internetowych bardzo dużo energii poświęcają na walkę z nieuczciwymi pozycjonerami. Jeśli działasz nieuczciwie, to kara ze strony wyszukiwarek może być bardzo dotkliwa.

 5. Pamiętaj o szybkości działania Twojego sklepu – docenią to użytkownicy oraz wyszukiwarki internetowe

  Od pewnego czasu wyszukiwarki internetowe uzależniają pozycję strony od szybkości jej działania. Nie jest to na pewno decydujący czynnik jednak warto wziąć go pod uwagę – tym bardziej, że szybko i płynnie działający sklep to duża wartość dla użytkownika.

 6. Zadbaj o poprawne wyświetlanie sklepu w różnych przeglądarkach oraz w różnych rozdzielczościach

  Pamiętaj, że Twoi użytkownicy mogą korzystać z różnych przeglądarek internetowych i różnych rozdzielczości ekranu. Zadbaj o to, żeby każdy z nich mógł wygodnie korzystać z Twojego sklepu.

 7. Umiejętnie korzystaj z robots.txt i mapy witryny

  Plik robots.txt pomoże robotom sieciowym poprawnie poruszać się po Twojej witrynie. Mapa strony zrobi to również dla Twoich użytkowników.

 8. Przyjazne linki ułatwiają nawigację, łatwiej je zapamiętać oraz wyglądają znacznie lepiej

  Tutaj można przeczytać dlaczego

 9. Hierarchia w sklepie jest bardzo ważna. Dotyczy to struktury linkowania oraz nagłówków w treści

  Nagłówki w treści są ważne dla użytkowników –  pomagają np. określać ważność akapitów i przybliżać ich treść. Tak samo działają dla wyszukiwarek.

 10. Monitoruj poprawność działania Twojego sklepu

  Podłącz skrypt monitorujący działanie Twojego sklepu (np. anturis.com). Gdy serwer przestanie działać w ciągu kilku minut się o tym dowiesz.

 11. Monitoruj zachowania użytkowników w Twoim sklepie

  Sprawdzaj np. jak użytkownicy do sklepu trafili, ile czasu w nim spędzili i gdzie opuścili sklep. Jeśli np. opuścili sklep będąc w koszyku, to najprawdopodobniej składanie zamówienia ma poważną wadę i należy ją wyeliminować.

 12. Umiejętnie wykorzystuj tagi takie jak title i descryption, pamiętaj o opisie obrazków (atrybut alt)

  Jedne z najważniejszych rzeczy przy optymalizacji SEO, ważne również dla użytkowników.

 13. Nie przesadzaj z liczbą linków na stronach sklepu. Dotyczy to linków wewnętrznych oraz zewnętrznych

  Zbyt duża liczba linków, to utrudniona nawigacja dla użytkownika (i wyszukiwarki) – prawie zawsze sklep można podzielić na podkategorię, co zmniejszy liczbę linków na jednej podstronie.

 14. Testuj sklep pod kątem użyteczności. Możesz wykorzystać do tego testy A/B

  Możesz mieć dużo odwiedzin w Twoim sklepie – jednak jeśli sklep będzie niewygodny, to konwersja może być mała. Optymalizacja użytecznośći z wykorzystaniem testów A/B często zwiększa konwersję (czyli też zyski) –  relatywnie niewielkim kosztem.

 15. Zadbaj o jakość linków przychodzących do Twojego sklepu

  Jeśli w przeszłości pojawiły się linki złej jakości, które prowadzą do Twojego sklepu – pomyśl o ich usunięciu.